DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Streptocarpus

Pěstování

Popis
Streptocarpus (tořivka) je rostlina původem z tropické Afriky z čeledi podpětovitých (gesneriaceae). Je to příbuzná rostlina afrických fialek a gloxinií. Současné hybridní streptocarpy jsou mnohaletými rostlinami s listovou růžicí a silným stvolem. Barva listu je od světlé po tmavě zelenou, existují též pestrolisté odrůdy s velmi krásnými světle zelenými listy ozdobenými bílými skvrnami. Z listů vyrůstají květní stvoly na kterých rozkvete několik květů. Květy dlouho drží. Kvetou od jara do podzimu, ale jsou i celoročně kvetoucí odrůdy s drobnými kvítky. 
 
 
Umístění
Streptocarpy mají rády světlé místo bez prudkého slunce. Rostou dobře na okenních parapetech i na policích s umělým osvětlením. Nejvhodnější jsou východní a západní okna, mám však nejlepší zkušenost se severními okny. V létě potřebují teplotu mezi 20 - 25°C, v zimě okolo 12 - 15°C. Při vysokých teplotách listy vadnou. Po přemístění do chladu se zase brzy vzpamatují. 
 
Prevence
Jednou za tři měsíce je potřeba rostliny preventivně prolít Confidorem proti kořenovým červcům.
Rostliny jsou také náchylné na napadení roztočíkem, proto je nutné rostliny 2x ročně ošetřit postřikem. Vhodné přípravky jsou Vertimec 1.8 EC nebo Sanmite 20 WP.
 
Půda
Mají rády vzdušnou, lehkou a kyprou půdu obohacenou o perlit, vermikulit a řezaný rašeliník. Dobře rostou v nehlubokých širokých květináčích.
 
 
Zálivka
Pravidelná zálivka blahodárně působí na kořenový systém. Zaléváme měkkou, odstátou vodou do misky, případně po okraji květináče. Streptocarpy mají rády proschnutí půdy mezi dvěma zálivkami. Voda se nesmí dostat na mladé listy, způsobuje to jejich odumírání. 
 
 
Hnojení
Při rychlém růstu rostlina snadno vyčerpá živiny ze substrátu, proto musíme pravidelně přihnojovat hnojivem. Hnojíme nejlépe od dubna do října 1x týdně. Celoroční odrůdy přihnojujeme i v zimním období 1x za 14 dní. 
 
 
Přesazování
Dle potřeby, nejlépe na jaře. 
 
 
Období klidu
Zimní období je obdobím vegetačního klidu. Na podzim odřežeme listy, na kterých již vyrůstaly stvoly s květy. Listy nevylamujeme. Snížíme teplotu a omezíme zálivku.
 
 
Množení 
1. Semeny
Semena vysejeme do výsevního substrátu. Poté jemně zaléváme (rosíme). Dáme na teplé a světlé místo. Po třech týdnech se začnou objevovat první lístečky. Malé rostlinky opatrně pikýrujeme. Po 8 měsících rostlinky začínají vykvétat. 
2. Listem
Vybereme zdravý nepoškozený list, který odřízneme ostrým nožem. Řez ošetříme práškovým dřevěným uhlím nebo stimulátorem. List zasadíme mírně šikmo do substrátu (perlitu). Vložíme do miniskleníčku a dáme na teplé a světlé místo. Po 4 - 8 týdnech se začnou objevovat malé lístečky. Když mladé rostlinky dorostou, tak je oddělíme od matečního listu a zasadíme samostatně do malého květináčku. 
3. Dělením mateřské rostliny
Jednoduchý způsob, který nedělá potíže ani začátečníkům. Dceřinné rostliny postupně vyplňují květináč, rostlina méně kvete a deformují se listy. To je signál pro rozdělení. Rostlinu vyjmeme z květináče a oddělíme jednotlivé trsy, někdy musíme použít ostrý nůž a řez poprášit dřevěným uhlím. Oddělek zasadíme tak, aby srdéčko rostliny bylo mírně nad povrchem substrátu. Lehce utlačíme a zalijeme. Rostlinky zakoření za 2 - 3 týdny, proto rostlinu v této době nehnojíme.
 
 
Rady a tipy
Deformují se listy - nutné rostlinu rozsadit
Žluté listy - starý substrát musíme vyměnit za nový
Rostlina dlouho nekvete - rostlinu je třeba zmladit, odstraňte staré listy, jen mladé listy zajistí kvetení
Zasychání krajů listů - velmi malá vzdušná vlhkost
Hnojit můžeme jen zdravé rostliny, po přesazení čekáme 2 - 3 týdny, jinak můžeme poškodit kořenový systém.